Izlet učenika u Čigoć

Autor: Martina Šalinger, 11. 6. 2019.

U četvrtak, 6. lipnja svi učenici drugih razreda matične i područnih škola, te trećaši iz PŠ Vukosavljevica, putovali su na jednodnevni školski izlet u selo roda Čigoć koje se nalazi u Lonjskom polju.

Dolaskom u selo, u neposrednoj životnoj stvarnosti i pomalo bajkovitom prirodnom okruženju, učenici su saznali od svojih stručnih vodiča- edukatora puno zanimljivosti  iz života bijele rode. Čuli su čak tri legende o njoj  a koje se i danas prepričavaju u ovome kraju. Saznali su više i o crnoj rodi, čaplji, posavskoj svinji, pa i posavskom konju. Sa zanimanjem su slušali priču o tome kako su nekada živjeli ljudi u ovome kraju. Posebna arhitektura kuća, te brojni pribori i alati kojima su se služili samo govore da im život nije bio lak,ali i svjedoče da su nekad ljudi živjeli doista  u skladu s prirodom . Obilaskom sela učenici su mogli  uočiti i prebrojati oko tridesetak rodina gnijezda . Iz većine su izvirivale glavice mladih roda kojima su užurbano dolijetale odrasle rode, ženka -roda i mužjak- štrok . Obilje hrane nalazile su na trenutno poplavljenom Lonjskom polju kao i u rijeci Savi koja je bujala životom, a koju su baš tada krasili labudovi.

Ovim putovanjem učenici su obogatili svoja znanja o toj posebnoj ptici selici- bijeloj rodi,te prirodnoj i kulturnoj baštini Posavine. Razvijali su zanimanje i osjetljivost za njihovo očuvanje i zaštitu. Lijepo vrijeme, zajedničko druženje na tamošnjem obiteljskom imanju, uz fini ručak, domaće kolače i sladoled samo su učinili da ovaj  izlet ne bude samo poučan i zanimljiv,već i zabavan.

Anita Jendrašić, učitelj savjetnik