Mjesec hrvatske knjige

Autor: Martina Šalinger, 17. 10. 2018.

Intervju s književnikom Jadrankom Bitencom

Razgovor  s  piscem  JADRANKOM BITENCOM, autorom  romana za mlade Lana, godina mačke,  Twist na bazenu i dr.

MORAM BITI JAKO VELIKI KLINAC U SRCU

1. Rođeni ste u Sloveniji. Znate li slovenski jezik?

Jesam, rođen sam u Sloveniji, no ne služim se mnogo slovenskim jezikom jer već duži niz godina živim u Hrvatskoj.

1. Koliko je djetinjstvo utjecalo na vaše pisanje?

Imao sam zabavno djetinjstvo. Nikada nisam volio čitati knjige koje su bile za lektiru nego one koje su me zanimale.

1. Kakav ste učenik bili?

Odličan.

1. Kratko vrijeme radili ste kao nastavnik u školi. Koji ste predmet predavali?

Tako je, radio sam kao nastavnik Hrvatskog jezika. Motivacija mi je bio moj bivši nastavnik.

1. Jeste li voljeli čitati kao klinac?

Samo one knjige koje su mene osobno zanimale i mogu vam reći da sam ih pročitao mnogo.

1. Kažete kako za pisanje knjiga za djecu morate biti veći klinac od svih klinaca za koje pišete. Možete li to objasniti?

Moram biti jako veliki klinac u srcu, odnosno u srcu pronaći tu kutijicu u kojoj se taj klinac krije da bi mašta mogla učiniti svoje jer znamo da djeca znaju najbolje maštati.

1. Istražujete li puno prije no što počnete pisati knjigu?

Da. Istražujem i to mi je jako bitno kako bi knjiga dobila svoj sadržaj.

1. Mladi malo čitaju, uglavnom su na Internetu, igraju igrice… Kako potaknuti učenike da više čitaju?

Djecu već odmalena treba poticati na čitanje jer tako s vremenom stječu tu naviku. S odrastanjem želja za novim štivima postaje sve veća. Na modernu tehnologiju ne treba gledati kao neprijatelja čitanja. Štoviše, putem nje se na brz, jednostavan i jeftin način u svako doba može doći do novih i zanimljivih štiva.

1. Kako biste opisali svoje knjige za djecu i mlade?

Trudim se da, prije svega,  budu zanimljive jer polazim od sebe kada sam bio u toj dobi. Uz to, trudim se da ujedno budu i poučne.

Razgovarale: Iris Raptavi, Lana Strilić, Petra Majetić

Snimila: Petra Černeli