RAZREDNI PROJEKT

Autor: Maja Grgić Cvitković, 7. 5. 2012.

RAZREDNI PROJEKT

'PROŠLOST U SADAŠNJOSTI'

Treći razred PŠ Bušetina ove godine imao je razredni projekt pod nazivom 'PROŠLOST U SADAŠNJOSTI'.

Učenici kroz projekt trebaju naučiti više o prošlosti svog zavičaja i spoznati važnost prošlosti za sadašnjost. Ideja je osvijestiti učenike o načinu života u prošlosti i cijeniti vrijednosti tadašnjeg načina života.

Projekt smo odradili kroz 4 radionice : Košaraštvo, Izrada lutkica od kukuruzovine, Izrada starinskih Božićnih ukrasa i Uskrsna radionica opšivanje pisanica.

RADIONICA 1

-KOŠARAŠTVO-

U mjesecu rujnu otišli smo u posjet virovitičkom muzeju, gdje su nas ugostili na radionici izrade košara i podučili nas vještini jednog starog zanata. Zajedničkim snagama ispleli smo košaru od šiblja koja sada krasi naš razred i podsjeća nas na jedno novo, lijepo iskustvo.

RADIONICA 2

–IZRADA LUTKICA OD KUKURUZOVINE-

U mjesecu studenom u goste smo pošli u Dnevni boravak Crvenog križa u Virovitici gdje su nas ugostili na radionici izrade lutaka od kukuruzovine. Uz pomoć korisnica dnevnog boravka izradili smo mušku i žensku lutkicu obučenu u narodnu nošnju. Lutkice smo ponijeli kućama da nas podsjećaju na još jedno nezaboravno iskustvo.

RADIONICA 3

–IZRADA BOŽIĆNIH UKRASA-

U mjesecu prosincu u naš razred u goste su došle radne terapeutkinje iz Doma Borova.

Naučile su nas izradi starinskih božićnih ukrasa. Zlatnim i srebrnim lakovima bojali smo orahe i češere koje smo nataknuli na žicu. Također smo naučili izraditi svilene bombone kao ukras za božićnu jelku. Ukrase smo ponijeli kućama i njima okitili svoje božićne jelke te tako oživjeli duh prošlih Božića.

RADIONICA 4

–OPŠIVANJE PISANICA-

U mjesecu ožujku majka jednog učenika bila je voditelj naše zadnje radionice. Mama Zelenbrz podučila nas je vještini starinskog načina ukrašavanja pisanica-opšivanje ispuhanih jaja koncem.

Radionica je bila otvorenog tipa pa smo ugostili i druge roditelje, strine, braću i sestre, a sa zanimanjem su radionicu pratile i ostale učiteljice.