Svjetski dan ljubaznosti

Autor: Maja Grgić Cvitković, 5. 12. 2011.

13. studenog - Svjetski dan ljubaznosti

LJUBAZNOST NIŠTA NE KOŠTA

„LJUBAZNOST UZVRATI LJUBAZNOŠCU, ALI ZLO UZVRATI PRAVDOM“

Kung Fu Ce (Konfučije) – kineski filozof i socijalni reformator

Na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, u Tokyju je 13. studenog 1998. godine održana konferencija o ljubaznosti i tom je prilikom donešena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Možda niste ni svjesni koliko ljudi oko vas trebaju ljubaznost i koliko ona ima utjecaja na druge ljude. Pridržite li nekome vrata možete ga inspirirati na ljubaznost i uljudnost prema drugim osobama toga dana. Smiješenje ljudima koji sretnete u prolazu može im olakšati nošenje s njihovim obvezama ili dati osjećaj da nisu neprimjetni.

Svaki čin ljubaznosti ima pozitivan utjecaj na druge pojedince, ljubaznost donosi još više ljubaznosti jer se ona proširuje i multiplicira.

Unijeti ljubaznost u vaš svakodnevni život vrlo je lako, samo trebate steći naviku. Započnite s ljubaznim umjesto rutinskim „dobro jutro“ ili „doviđenja“. Ipak, da biste bili ljubazni morate se osloboditi svoga prevelikog ega i biti potpuno svjesni u svakom trenutku vašeg života ljudi oko sebe i njihovog postojanja.

Na kraju ćete uvidjeti da svaki vaš ljubazan čin zaista čini ovaj svijet, na mali i neprimjetan način, boljim.

Svjetki dan ljubaznosti posebno se obilježava u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji i Saudijskoj Arabiji, a zadnjih nekoliko godina sve veću popularnost ima i u Indiji, Italiji, Singapuru i Velikoj Britaniji.

I mi smo u našoj školi obilježili Svjetski dan ljubaznosti na zanimljiv i poseban način. Naši učenici napisali su što za njih znači ljubaznost i biti ljubazan.

Neke od najuspješnijih radova možete pročitati u nastavku.

ŠTO JE ZA MENE LJUBAZNOST

Za mene je ljubaznost

kada pomognem bakici

da prijeđe cestu i

kada utješim prijateljicu

sjetnu.

Ljubaznosti je kada pozdravim

susjeda što na klupi sjedi,

i kada pomognem mami,

to isto za ljubaznost

vrijedi.

Ljubaznost je kada

zahvalim, kada

zamolim.

Košta ali to?

Ne košta niti kune male.

Samo lijepa riječ i

poštovanje što bi im dale.

Martina Žagar, 5.b razred

LJUBAZNOST