> O školi  > Povijest
Povijest

Špišić Bukovica je staro naselje. nPrilikom iskapanja za plinovod pronađeni su ostaci naselja koji govore da je taj kraj bio naseljen tri desetljeća prije Krista. nOd rimskih vremena nailazimo na ostatke rimske ceste.

Iz srednjovjekovnog razdoblja spominje se obitelj ŠPIŠIĆ – po kojima je i dobila naziv. Poznato je da je posljednji Antun iz te obitelji sahranjen u Pragu. Drugi dio imena mjesta posudio je naziv od bukove šume.

Listajući Spomenicu škole saznajemo:

- 1269. god. Virovitica je nadjačala Špišić Bukovicu i postala županijsko središte.

- Do te godine Špišić Bukovica je bila značajnije naselje.

- U 14.i 15. stoljeću Bukovačko područje je imalo 17 manjih kmetskih sela.

- 1847. osnovana je pučka škola i tada je dio vlastelinstva grofice Marije Pejačević dat za potrebe škole.

- 1878. godine Franjo Paulin je imenovan učiteljem. Obveznika je bilo 125.

- 1880. učitelj je IVAN BOSEK

- 1889. školu je posjetio TEODOR GROF PEJAČEVIĆ

Zalaganjem školskih odbornika Josipa i Ivana Gašpara, te Miška i Andrije Skubića 1908. i - 1909. g. na zemljištu školskog vrta podignuta je nova školska zgrada koja je stajala 40 000 kruna otplaćivanih  5 godina. Školu je polazilo 225 sposobnjaka ( učenika).

- 1908. god. došao je u školu učitelj TOMISLAV PURETA  koji će raditi u Bukovici do mirovine 1944. god.

- 1910. osnovana je mjesna čitaonica

- 1919. učitelj je postao državnim činovnikom, a plaću je podizao u poreznom uredu

- školsku godinu 1927./28. školu polazi 192 polaznika i 59 opetovničara

- 1937. g. otvoreno je njemačko odjeljenje koje1940. postaje samostalna škola

- 1945./46. – upisano je 238 učenika – dva godišta 1. razreda

- doseljeno je mnogo stanovnika s mnogo raznih strana.

- Bukovica je dostigla svoju prijeratnu veličinu – 2200 stanovnika

- 1949./50. broj polaznika od I. – V. razreda je 337

- 1948. g. Ministarstvo prosvjete donosi Rješenje da se u Špišić Bukovici otvori sedmogodišnja škola

- od 1951/52. otvorena je osmogodišnja škola. Obuhavćala je Špišić Bukovicu, Koriju, Lozan, Vukosavljevicu i Turnašicu